78147

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


A.Turcani (62.168.124.222) --- 22. 9. 2006
Re: Mor včelího plodu/Ochranné pásmo

S morom včelieho plodu mám osobné skúsenosti. Môj otec bol pokrokový včelár,no roky sa prihlásili a v čase keď mal 80-ku sa na (len jeho!) včelnici vyskytol MVP. V čase keď ma požiadal o kotrolu včelstiev (mal slabý zrak), som mor na 100% identifikoval a nahlásil som to miestnej ZO SZV. ZO na toto hlásenie vôbec nereagovala a v ďalšom roku, som nákazu znovu zaznamenal u všetkých včelstiev, ktoré mu ostali z 30-tich. Vtedy reagovala i veterinárna správa, odobrali sme vzorku, na ktorej bol MVP potvrdený. Nasledoval "veľkolepý" oheň.
Čo je zaujímavé, (otec nekočoval), dovtedy ani potom sa v dedine MVP klinicky nepotvrdil! Odkiaľ sa vzal? Od najbližšieho stanovišťa bol vzdialený 1 km.
Na www.vcely.sk som vyslovil domnienku, či spóry MVP sa nemôžu do včelstva dostať aj inou cestou (úle si vyrábal sám), ako npr. voľne žijúcimi včelstvami, kočovníci (dlhé roky tam kočov. voz nestál), ale reálna cesta akou sa spóry do včelstiev môžu dostať, sú medzisteny. Všetci včelári, ktorý sa stretli s morom a včelstvá im uhynuli (nik to nemusel zaznamenať, ani sám včelár), postihnuté plásty odovzdali do výrobní spracovateľov vosku, alebo ich vymenili za Ms a znovu ich použili.
Neviem či je to možné, ale kto nám zaručí, že včelí vosk bol podrobený tepelnému ošetreniu v autoklávoch pri teplote 128°C?. Navyše, keď Ms si vyrábajú aj sami včelári alebo malé výrobne, keď tieto autoklávy nemajú a taktiež renomované a kontrolované RVS (aspoň u nás), ale napriek tomu, tento predpis z hocijakých iných príčin môžu obísť.
Len takto sa dajú vysvetliť ohniská MVP, keď v prípadoch náhleho výskytu, široko ďaleko žiadne ohnisko nie je!?
Samozrejme, sú to len moje dohady či vôbec je to možné, aby sa MVP rozšíril cez použité Ms, by moholi potvrdiť len solídne pokusy. Ale ktože na výskum poskytne primerané financie?
Pán Lejčar, moje poznatky o výskyte MVP, sú opačné, na jar sú včelstvá agilné, dokážu si lepšie poradiť aj s morom a preto ho nenájdeme. Práve 8 a 9 mesiac je "najpriaznivejší" na kontrolu MPV, lebo plodu je už málo a veľká medzerovitosť k tomu, priamo nabáda včelára k zlepšenej kontrole. Odstránenie postihnutého plodu v jeho začiatkoch, teda pred zaviečkovaním, dokážu včely postihnutú larvu (ešte nie je rozložená)odstrániť, ale ak chorú larvu včely zaviečkujú, tá sa začne rozkladať na známu glejovitú hmotu, tú už včely neodstránia a zanikne len vyschnutím do známeho príškvaru. Zbadáme ho len ťažko, včely dokážu odstraniť a zvlášť vo svetlých plástoch, ale proti slnečnému svetlu vidíme tmavé škvrny. V 9 mesiaci sú včely na okrajoch plod. telesa vyliahnuté, matka nové vajíčka nekladie, no na týchto plástoch hlavne TERAZ MOR nájdete, ako bunky s prepadnutým tmavým viečkom, deravým viečkom s vytekajúcou zapáchajúcou tekutinou, alebo bunky odviečkované s glejom na spodnej strane bunky. Toto všetko sú moje skúsenosti, ako som ich zanamenával na včelnici u otca. Možno aj tieto pozorovania niekoho zaujmú a odpovie nám na otázku, či je možné šírenie MVP aj prenosom spór nesprávne vyrobenými medzistenami. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18747


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 23. 9. 2006
Re: Mor vèelího plodu/OchrannÊ påsmo

Od: A.Turcani:
> ...
> Čo je zaujímavé, (otec nekočoval), dovtedy ani potom sa v dedine MVP
> klinicky nepotvrdil! Odkiaľ sa vzal? Od najbližšieho stanovišťa bol
> vzdialený 1 km.
> Na www.vcely.sk som vyslovil domnienku, či spóry MVP sa nemôžu do včelstva
> dostať aj inou cestou (úle si vyrábal sám), ako npr. voľne žijúcimi
> včelstvami, kočovníci (dlhé roky tam kočov. voz nestál), ale reálna cesta
> akou sa spóry do včelstiev môžu dostať, sú medzisteny. ...
.....

To, že se mor může šířit nedostatečně ošetřenými mezistěnami je známo a není potřeba to zkoumat. Existuje možnost jak to prokázat. Ale nato by mohl odpovědět VÚ Vč. (třeba i na Slovensku)

Každopádně co je známo,tak to, že koncentrace původce moru se snižuje! při zpracování. A tím snížení myslím to, že jestli není dostatečně vosk ošetřen kyselinou a není-li v autoklávu dostatečně dlouhou dobu, může být to snížení (likvidace původce) nedostatečné.

Mohu jen odhadem a z logické úvahy vyjít z toho, že souběžně s výše uvedeným, se to snížení dosáhne i smícháváním vosků z různých míst - s nebo bez výskytu moru.

(k problému s domněnkou)
Každopádně ze zdrojů (čas. Včelár) Antone vím, že nějakej problém s voskem kdysi v určité chvíly na Slovensku byl. (dnešní stav by měl být už ze 100% jako výrobny mezistěn pod dohledem veteriny nebo po proškolení "Jak ošetřit" vyvařený vosk před např. litím domácích mezistěn)

Každopádně v dnešní době, kdy je včelař směrován aby si prodal svou produkci medu pokud možno "ze dvora", by bylo záhodno také vzhledem k šikovnosti včelařů jim vydat pokyny pro postup při dezinfekci vosku při samovýrobě (kolování vosku)vlastních mezistěn ve vlastním chovu. To z ohledem i nato, že existuje výhodnější možnost si i mezistěny vyrábět doma.

_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18749


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Radim Polášek (87.197.195.224) --- 24. 9. 2006
spamy

S přesunutím webu diskuze nějak ubylo včelařských příspěvků, zato mně skoro
stejnou měrou přibylo spamu.

R. Polášek

_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18750


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
(e-mailem) --- 24. 9. 2006
Re:spamy

je to tak

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: spamy
> Datum: 24.9.2006 08:08:07
> ----------------------------------------
> S přesunutím webu diskuze nějak ubylo včelařských příspěvků, zato mně skoro
> stejnou měrou přibylo spamu.
>
> R. Polášek
>
> _______________________________________________
> Konference Vcely
> Vcely/=/v.or.cz
> http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely
>
>
>
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18753


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Administrator (193.165.75.141) --- 24. 9. 2006
Re: spamy

Po nějakou dobu fungovalo propojení mezi webovým a mailovým rozhraním konference pouze jednostranně (čili z mailového do webového, ale ne naopak). To bylo napraveno v průběhu minulého týdne. Tedy nyní obě rozhraní konference jsou opět plně propojena.

Tento dočasný výpadek jednoho směru komunikace mezi oběma rozhraními jsem oznamoval (ale nevím, jestli dosti srozumitelně a zřetelně).

V této době tedy příspěvky podávané do webového rozhraní nebyly distribuovány mailem, takže účastníci přes mailové rozhraní dostávali jen ty příspěvky, které byly mailem podávány. Proto jich dostávali v této době citelně méně.

Nyní je komunikace opět v pořádku. Důkazem toho by měl být tento příspěvek, který podávám na webovém rozhraní a jisté jej dostanou i "mailoví účastníci" konference. Kdykoliv si jakýkoliv účastník konference "via mail" může zkontrolovat, zda dostává všechny příspěvky, jednoduše tím, že nahlédne na webové rozhraní a porovná počet příspěvků zde přítomných s počtem, který obdržel mailem.

Není snad potřeba dodávat, že mailem dostanete příspěvky jen tehdy, je-li Vaše e-mailová adresa funkční. Píši to zde proto, že každou chvíli mi hlásí robot rozesílající příspěvky, že nějaké přihlášené adresy nejsou dosažitelné po celý týden, a tak je deaktivuje. Svoje e-mailové rozhraní nyní každý může ovládat na adrese a pod heslem, které od konferenčního robota nedávno obdržel (tam je možné svou adresu deaktivovat případně ji znovu aktivovat apod.)

Dodávám, že mailem mohou podávat příspěvky jen ti, kteří jsou přihlášni, a pak musejí zaslat svůj příspěvek přesně z té adresy, kterou přihlásili, jinak nebude konferenčním robotem přijat.

Nyní je tedy už včelařská konference plně funkční ve všech ohledech jako před havárií v první dekádě září. V některých ohledech je oproti minulému stavu o něco vylepšena. Ještě plánujeme zprovoznit kvalitnější prohledávání archivu konference (snad v průběhu příštího měsíce).

Co se spamů týče. S tím tato konference nebude asi mít nic společného. Jen pro zajímavost - i mně začalo v uplynulých dnech chodit více spamů. Používám mnoho e-mailových adres v několika doménách a na několik jsou dlouhodobě směrovány spamy. Díval jsem se současné na zvýšení četnosti spamů v souvislosti s cílovou adresou, a mohu konstatovat, že množství spamů vzrostlo v těchto dnech i na ty adresy, které jsem v konferenci nikdy nepoužil. Z toho bych vyvodil, že zvýšení aktivity v oblasti spamu s touto konferencí nikterak nesouvistí. Vítám však samozřejme jakákoliv upozornění, která by ukazovala na nějakou díru v bezpečnosti této konference v ohledu rozesílání spamu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18759


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
A.Podhájecký (e-mailem) --- 25. 9. 2006
Re: spamy

Je tam ale stále toto upozornění:
,,Z důvodu probíhající obnovy webového serveru, na kterém je umístěno WWW rozhraní konference, zatím nejsou příspěvky přidané přes web odesílány do emailové části konference; na opravě pracujeme. Přeposílání opačným směrem (z mailu na web) by mělo fungovat. Za dočasné komplikace (stejně jako několik dní ąpatné kódování u příspěvků vloľených do konference) se omlouváme."
Tonda

>Po nějakou dobu fungovalo propojení mezi webovým a mailovým rozhraním konference pouze jednostranně (čili z mailového do webového, ale ne naopak). To bylo napraveno v průběhu minulého týdne. Tedy nyní obě rozhraní konference jsou opět plně propojena.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18766


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Radim Polášek (87.197.195.224) --- 24. 9. 2006
Re: Mor veelího plodu/Ochranné pásmo

Spory moru plodu nejsou voskovitého charakteru, ale je to nejspíš
charakterem tuhá látka. Proto se dá čekat, že při zpracování zamořeného
voští nejvíc spor zůstane ve zbytcích a v nečistotách ve vosku, v samotném
vosku méně. I když u běžně čištěného vosku spory v mezistěnách stačí na
nakažení včelstva, to je nejspíš i experimentálně prokázáno. Takže v případě
podezření na mor by se měly ty zbytky jednoznačně spálit, ani zakopání někde
hlouběji do země není spolehlivou likvidací. Domácí desinfekce vosku asi
bude trochu problematická. Jednak asi musí být dodrženy poměrně přesně
teploty, při nižší bude desinfekce neúčinná, při vyšší může dojít k
tepelnému poškození vosku, jednak zahřívat vosk v přítomnosti s kyselinou
sírovou, jak se to děje ve výrobnách, je poměrně nebezpečná věc. A s
předepsanou koncentrací kyseliny sírové to asi nepůjde, za nezvýšeného tlaku
bude taková směs vařit dříve, než dosáhne potřebné teploty. Taky může být
problém s nádobami, za tak vysoké teploty může kyselina sírová nerezovou
ocel napadnout a rozpouštět, tím se dostanou do vosku poměrně jedovaté kovy
jako nikl a chrom a jiné. Relativně bezpečným způsobem by se počet spór ve
vosku dal snížit podobným způsobem, jako se ve vodárenství čistí voda. Tam
se přidává do vody látka, která sama ve vodě vytváří objemnou sraženinu.
Nečistoty se na tuto sraženinu nachytají, spolu s ní klesnou na dno jako
kal, čistá voda odteče a kal zůstane. Podobně by se spory z vosku daly
vychytat přidáním nějakého jemně práškovitého prostředku, který by se pak
odstranil standartním čištěním vosku rozpouštěním s vodou a pomalým
tuhnutím.. Napadá mě mletý mastek, mleté dřevěné uhlí, to by ale mohlo i
vosk barevně změnit, vybělit ho nebo práškové prostředky na bázi jílu, jako
je bentonit a podobně.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Gustimilián Pazderka" <>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, September 23, 2006 8:42 PM
Subject: Re: Mor veelího plodu/Ochranné pásmo


Od: A.Turcani:
> ...
> Čo je zaujímavé, (otec nekočoval), dovtedy ani potom sa v dedine MVP
> klinicky nepotvrdil! Odkiaľ sa vzal? Od najbližšieho stanovišťa bol
> vzdialený 1 km.
> Na www.vcely.sk som vyslovil domnienku, či spóry MVP sa nemôžu do včelstva
> dostať aj inou cestou (úle si vyrábal sám), ako npr. voľne žijúcimi
> včelstvami, kočovníci (dlhé roky tam kočov. voz nestál), ale reálna cesta
> akou sa spóry do včelstiev môžu dostať, sú medzisteny. ...
.....

To, že se mor může šířit nedostatečně ošetřenými mezistěnami je známo a není
potřeba to zkoumat. Existuje možnost jak to prokázat. Ale nato by mohl
odpovědět VÚ Vč. (třeba i na Slovensku)

Každopádně co je známo,tak to, že koncentrace původce moru se snižuje! při
zpracování. A tím snížení myslím to, že jestli není dostatečně vosk ošetřen
kyselinou a není-li v autoklávu dostatečně dlouhou dobu, může být to snížení
(likvidace původce) nedostatečné.

Mohu jen odhadem a z logické úvahy vyjít z toho, že souběžně s výše
uvedeným, se to snížení dosáhne i smícháváním vosků z různých míst - s nebo
bez výskytu moru.

(k problému s domněnkou)
Každopádně ze zdrojů (čas. Včelár) Antone vím, že nějakej problém s voskem
kdysi v určité chvíly na Slovensku byl. (dnešní stav by měl být už ze 100%
jako výrobny mezistěn pod dohledem veteriny nebo po proškolení "Jak ošetřit"
vyvařený vosk před např. litím domácích mezistěn)

Každopádně v dnešní době, kdy je včelař směrován aby si prodal svou produkci
medu pokud možno "ze dvora", by bylo záhodno také vzhledem k šikovnosti
včelařů jim vydat pokyny pro postup při dezinfekci vosku při samovýrobě
(kolování vosku)vlastních mezistěn ve vlastním chovu. To z ohledem i nato,
že existuje výhodnější možnost si i mezistěny vyrábět doma.

_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18751


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu